W swojej pierwszej pracy jeszcze podczas studiów pracowałem w biurze architektonicznym, które oprócz budynków zajmowało się również projektowaniem wnętrz. Za wszystkie projekty wnętrz była odpowiedzialna jedna osoba, ponieważ tylko ona miała doświadczenie i odpowiednie kompetencje w tej dziedzinie. Z czasem pojawiało się coraz więcej zleceń wnętrzarskich, dlatego firmowa architektka wnętrz nie była w stanie dotrzymywać terminów. Potrzebna była jej pomoc. Poprosiła mnie, abym to ja odciążył ją w pracy. Broniłem się rękoma i nogami przed projektowaniem wnętrz. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, poza tym mimo doświadczenia w tworzeniu wizualizacji architektury, nie miałem pojęcia jak zabrać się za renderowanie wnętrz. Wiedziałem, że będę musiał realistycznie przedstawić swój projekt, znaleźć modele, dostosować tekstury, dobrać kolorystykę, stworzyć materiały etc.
Z perspektywy czasu, jestem bardzo zadowolony, że zostałem wtedy poproszony o pomoc, inaczej pewnie nigdy nie zająłbym się projektowaniem wnętrz. Uważam, że jest to ciekawe zajęcie i przydatna umiejętność dla każdego architekta. Miałem szczęście, że osoba, która poprosiła mnie o pomoc, przekazała mi wiedzę i cenne wskazówki jak mam się zabrać do tego zadania. Jeśli Ty również jesteś w tym miejscu co ja kiedyś i chcesz zacząć tworzyć wizualizacje wnętrz w 3ds max i Coronie, poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które na pewno pomogą Ci na początku Twojej przygody.
Wersja wideo tego wpisu:
1. Strony z modelami i materiałami
Pierwsze pytanie, jakie możesz sobie zadać w momencie, kiedy chcesz zacząć tworzyć wizualizacje wnętrz w 3ds max i Coronie brzmi: Skąd wziąć modele oraz tekstury do sceny?
Jest wiele portali z modelami 3D. Na początek polecam jeden z popularniejszych portali czyli 3dsky.org. Na stronie możesz użyć różnych filtrów, które są pomocne przy projektowaniu wnętrz. 3dsky posiada bogatą bibliotekę darmowych produktów oraz tysiące wysokiej jakości, płatnych modeli, które są dostępne w cenie 7$ każdy. Za miesięczny dostęp do 30 darmowych modeli dziennie zapłacisz 18$. Warto najpierw poszukać interesujących Cię rzeczy w zakładce FREE, bez żadnych opłat możesz pobrać stamtąd dziennie 3 modele.

Oprócz 3dsky.org, polecam przede wszystkim portale:
- Dimensiva
- Evermotion
- modelplusmodel
Jeśli chodzi o materiały to najlepszym wyborem na początek, będzie strona poliigon. Znajdziesz tu wiele gotowych materiałów, których w większości nie trzeba w żaden sposób modyfikować. Wystarczy, że ściągniesz plugin do 3ds max z tej strony. Dzięki zainstalowaniu pluginu, możesz importować w pełni skonfigurowane materiały do swojej sceny i używać ich w projekcie. Portal działa na zasadzie miesięcznej subskrypcji, w której wykupujesz kredyty, za które później możliwe jest pobieranie tekstur oraz modeli.

2. Modyfikator FFD
Kiedy po znalezieniu odpowiedniego modelu np. sofy i zaimportowaniu go do sceny stwierdzisz, że chcesz zmodyfikować kształt jego oparcia oraz poduszek, najlepszym narzędziem do tego celu jest modyfikator FFD. Po rozwinięciu drzewka modyfikatora wybierz opcję Control Points. Teraz zaznaczając poszczególne punkty, jesteś w stanie łatwo modyfikować skomplikowane geometrie składające się z wielu poligonów.

3. Sweep
Kiedy w swoim projekcie chcesz stworzyć ozdobną listwę przypodłogową, sufitową lub sztukaterię ścienną, najlepszym narzędziem do tego celu jest modyfikator Sweep. W Internecie można znaleźć wiele gotowych modeli dekorów, natomiast kiedy chcielibyśmy stworzyć swój własny, taki sam jaki wybraliśmy do projektu, to możemy właśnie skorzystać z tego narzędzia.



4. Floor generator
Jest to plugin do 3ds max, który jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam stworzyć różnego rodzaju wykończenia podłóg. Można go również wykorzystywać do tworzenia wykończenia ścian w postaci płytek, ryfli itp. Floor generator jest dostępny w darmowej oraz płatnej wersji, możesz go pobrać z tej strony. Osobiście polecam wersję płatną, ponieważ nie kosztuje ona majątku (20euro), a daje nam dużo więcej możliwości. Ja praktycznie wykorzystuję ten plugin w każdym projekcie. W tym przykładzie możesz zobaczyć jak wykonałem jodełkę francuską.

5. Corona Interactive
Funkcjonalnością Corony od której dosłownie się uzależniłem jest Corona Interactive, czyli podgląd renderu w czasie rzeczywistym. Dzięki tej funkcji, możemy natychmiast sprawdzić jak poszczególne zmiany wpłyną na wystrój oraz charakter projektowanego wnętrza. Nie musimy za każdym razem gdy wprowadzimy zmiany uruchamiać renderu, aby zobaczyć efekt naszej pracy. Opcja ta pomaga szczególnie w momencie kiedy dopasowujemy kolory we wnętrzu. Wprowadzając zmiany w materiale od razu widzimy w jaki sposób współgra on z resztą elementów.


Podsumowanie
3ds max i Corona świetnie nadają się do wizualizowania projektów wnętrz. Nie tylko dlatego, że w realistyczny sposób oddają rzeczywistość przez co możemy atrakcyjniej zaprezentować nasz pomysł. Ten zestaw narzędzi pomaga również w samym procesie projektowym. Ogromna baza modeli, tekstur, materiałów oraz możliwość podglądu w czasie rzeczywistym naszych renderów pozwala zoptymalizować pracę nad projektami wnętrz.