Przy okazji premiery najnowszej wersji Corony, czyli 7, wprowadzona została duża zmiana w kwestii materiałów używanych przez program. Nowym domyślnym materiałem został wprowadzony w tej wersji Corona Physical Material, a dotychczasowy podstawowy Corona Material zmienił swoją nazwę na Corona Legacy Material. Ze względu na przyzwyczajenie do poprzedniej wersji, przesiadka no nowy materiał może wydawać się na początku trudna, ale po poznaniu kilku podstawowych funkcji, które omówię w tym wpisie, będziesz w stanie przy jego użyciu tworzyć lepsze i bardziej realistyczne materiały w prostszy sposób. Aby uzyskać dostęp do nowego materiału, koniecznie zainstaluj najnowszą wersję Corony – https://corona-renderer.com/download.
Wersja wideo tego wpisu:
1. Różnica między CoronaPhysicalMtl, a CoronaLegacyMtl
Aby stworzyć nowy podstawowy materiał, przechodzę do Slate Material Editora (M), klikam prawy klawisz i wybieram Materials -> Corona -> CoronaPhysicalMtl
Dotychczasowy podstawowy materiał Corony, CoronaMtl, dalej jest wspierany przez program, ale zmienił swoją nazwę na CoronaLegacyMtl. Jeśli preferujesz poprzednią wersję materiału, dalej możesz jej używać bez większych problemów. Wcześniej przygotowane modele i sceny, także działają w ten sam sposób. Oczywiście nauka nowego materiału i używanie go na co dzień jest na pewno dobrym pomysłem, LegacyMtl nie będzie już rozwijany przy okazji następnych wersji Corony.
Na pierwszy rzut oka, od razu widać różnicę pomiędzy materiałami. PhysicalMtl posiada więcej parametrów, dzięki czemu daje nam więcej możliwości tworzenia materiałów, a także ułatwia osiąganie niektórych efektów, w związku z czym nie jest konieczne tworzenie bardzo rozbudowanych i skomplikowanych materiałów.
Pomimo tego, że sam materiał ma więcej parametrów, kontrola podstawowych funkcji jest prostsza. Do uzyskania większości materiałów, wystarczy nam zakładka Base Layer. W porównaniu z CoronaLegacyMtl, zniknęły zakładki Diffuse i Reflection, a cała kontrola koloru i odbić światła odbywa się za pomocą parametrów Color, Roughness i IOR. Uproszczony został parametr Refraction, a pozostałe elementy jak np. Bump czy Displacement, działają dokładnie w ten sam sposób co w LegacyMtl.
CoronaPhysicalMtl wprowadza podział na dwa rodzaje materiałów – Metal i Non-metal, a wybranie jednej z dwóch opcji powoduje uzyskanie dostępu do trochę innych parametrów. Maksymalna wartość IOR dla materiałów non-metal to 3. PhysicalMtl blokuje nam możliwość stworzenia materiału o parametrach niezgodnych z rzeczywistością. Parametr Roughness odpowiada za rozproszenie światła na materiale, wartość 0 to materiał idealnie gładko odbijający światło.
Parametr Roughness działa na tej samej zasadzie jak Glossiness w LegacyMtl, ale jego wartości są odwrócone, co na początku może być trochę mylące. Jeśli wolisz używać poprzedniego trybu, możesz zmienić Roughness mode na Glossiness w zakładce Advanced options. Wartość Roughness automatycznie zmieni się na odpowiadającą jej wartość Glossiness.
3. Materiał metalu
Aby stworzyć materiał metalu, konieczna jest zmiana parametru Metalness na Metal.
Materiał automatycznie zmienił się w podstawowy metal, dzięki odpowiedniemu ustawieniu parametru IOR. Jest on dla wszystkich metali taki sam, więc jego wartość została zablokowana i nie mamy możliwości jej edycji. Pojawiła się za to dodatkowo funkcja metalicznych materiałów – Edge color.
Modyfikując parametr Roughness, uzyskujemy różny stopień rozproszenia światła, podobnie jak w materiałach non-metal.
W LegacyMtl mogliśmy modyfikować kolor odbicia, w nowym materiale cała kontrola koloru materiału odbywa się za pomocą parametru Color.
Dzięki Edge Color, który pojawił się przy zmianie trybu na metal, mamy możliwość dodania innego koloru do krawędzi obiektu. Używając tego parametru będziesz w stanie dodać więcej głębi i realizmu do swojego materiału.
Porównanie materiału złota bez i z kolorem dodanym w Edge Color.
4. Materiał szkła
Materiał szkła tworzymy podobnie jak w LegacyMtl, wystarczy zmiana Refraction na 1.
5. Clearcoat layer
Clearcoat layer to jeden z dwóch zupełnie nowych parametrów, które pojawiły się w PhysicalMtl. Pokażę Ci jego działanie na podstawie prostego materiału drewna z biblioteki Corony.
Niektóre z materiałów dostępnych w bibliotece, to w dalszym ciągu LegacyMtl, więc konieczna będzie jego konwersja. Za pomocą Corona Converter, możesz zmienić LegacyMtl na PhysicalMtl. Uważaj na konwertowanie całej sceny (domyślna opcja), niektóre z materiałów mogą po ich zmianie na PhysicalMtl wyglądać trochę inaczej, więc warto o tym pamiętać i problematyczne materiały pozostawić w ich starszej wersji. W tym przypadku używam opcji konwertowania tylko materiału wybranego obiektu.
Po zmianie na PhysicalMtl, przechodzę do opcji Clearcoat Layer i aby ją włączyć ustawiam Amount na 1. Clearcoat to dodatkowa warstwa powstająca nad naszym materiałem, posiadająca własny parametr Glossiness, IOR i bump. Można porównać to do warstwy lakieru na powierzchni drewna. Drewniana powierzchnia w dalszym ciągu będzie miała swoją strukturę i nierówności, ale warstwa lakieru narzuca na nią także swoje parametry. Pojawienie się tej funkcji pozwoli na wiele ciekawych modyfikacji i uzyskanie bardzo realistycznych efektów. Zmieniając parametr Amount, możemy kontrolować siłę efektu, a Glossiness pozwala na kontrolę rozproszenia światła.
Aby jeszcze lepiej pokazać Ci działanie Clearcoat, używam tekstury odcisków palców i wpinam ją do Clearcoat Glossiness
W ten sposób uzyskaliśmy nierówności i zabrudzenia tylko na warstwie lakieru nad drewnem.
Parametr Absorption pozwala na modyfikowanie koloru warstwy Clearcoat.
6. Sheen Layer
Kolejny z dodatkowych parametrów, to Sheen Layer. Najpierw modyfikuję podstawowe parametry aby uzyskać efekt bardziej zbliżony do tkaniny weluru.
Przechodzę do zakładki Sheen Layer i modyfikując parametry Amount, Roughness i Color w Sheen Layer, mogę uzyskać realistyczny efektu jaśniejszego koloru na krawędziach tkaniny. Używając LegacyMtl, uzyskanie takiego efektu było dużo trudniejsze, Sheen Layer pozwala osiągnąć ten efekt modyfikując jeden parametr.
7. Presety + biblioteka materiałów
Kolejna nowa rzecz, która pojawiła się przy okazji wprowadzenia PhysicalMtl to Presety materiałów. Są to materiały bez żadnych tekstur, będące świetną podstawą do tworzenia bardziej skomplikowanych materiałów, a także poznania różnych, bardziej zaawansowanych funkcji. Przełączając się pomiędzy poszczególnymi presetami, Corona automatycznie modyfikuje ich różne parametry.
W bibliotece materiałów Corony, pojawiło się sporo nowych materiałów, przygotowanych już jako PhysicalMtl. Jest to kolejny świetny sposób na poznanie możliwości nowego materiału.
Podsumowanie
Myślę, że po poznaniu tych funkcji, będziesz w stanie stworzyć każdy podstawowy materiał przy użyciu nowego CoronaPhysicalMtl, dzięki czemu wykorzystasz pełny potencjał n0wej Corony 7. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tworzenie materiałów przy pomocy dodatkowych map i tekstur, przeczytaj nasz artykuł Jak zacząć tworzyć materiały. 5 podstawowych materiałów w Corona Renderer.
Aby poznać nasz proces tworzenia wizualizacji, koniecznie pobierz darmowy ebook – 5 kroków do fotorealistycznej wizualizacji