Kiedy rozpoczynałem naukę wizualizacji i oglądałem obrazki tworzone przez profesjonalistów, jednym z elementów, który przyciągał wzrok i sprawiał, że wizualizacja wyglądała bardzo efektownie, były rozmyte samochody, umieszczane często na nocnych ujęciach. Okazało się, że uzyskanie takiego efektu nie wymaga skomplikowanej animacji, a tylko nauczenia się kilku funkcji 3ds Max, które poznasz właśnie w tym wpisie. Pokaże Ci, jak tworząc prostą animację samochodu i odpowiednio modyfikując kamerę, uzyskać na wizualizacji efekt motion blur.
Wersja wideo tego wpisu:
Czym się zajmiemy?
Będziemy pracować na nocnej scenie, dzięki temu efekt będzie lepiej widoczny i uda nam się uzyskać ciekawie wyglądające rozmyte światła.
Przygotowałem kilka modeli samochodów, które umieszczę na drodze przed budynkiem.
Animacja samochodu
Wybieram pierwszy model samochodu i umieszczam go na drodze w pozycji początkowej. Upewniam się, że klatka animacji jest ustawiona na 0, tak powinno być domyślnie po uruchomieniu programu.
Wybieram opcję Set Key z dolnego paska.
I następnie dodaję klucz animacji za pomocą dużego +. Dzięki temu ustalona została początkowa pozycja samochodu na animacji.
Przesuwam klatkę animacji na dalszą, np. 60.
I ponownie za pomocą + dodaję kolejny klucz animacji, dzięki temu ustalam końcową pozycję samochodu. W momencie przesuwania paska klatki animacji samochód powinien wykonywać ruch pomiędzy dwoma punktami.
Przesuwam animację na odpowiednią klatkę i dopasowuję samochód do ujęcia za pomocą pivota.
Ustawienia motion blur
Wybieram kamerę, przechodzę do zakładki Modify i w zakładce DOF & Motion Blur zaznaczam opcję Motion blur – Geometry.
Włączam Corona Interactive i sprawdzam, jak wygląda rozmycie. To jak mocno rozmyty będzie samochód, zależy od prędkości, jaką nadaliśmy, a także od wartości MBlur duration. Im mniejsza wartość, tym samochód będzie bardziej wyraźny.
Przy ustawieniu wyższych wartości, samochód będzie rozmyty coraz bardziej.
W takim sam sposób nadaję ruch pozostałym samochodom. Samochód na lewym pasie dzięki większej prędkości będzie rozmyty mocniej.
Dopasowuję samochody tak, żeby pasowały do kompozycji ujęcia.
W ten sposób, za pomocą prostej animacji i jednego parametru kamery, udało się uzyskać efekt rozmycia samochodów.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że wykorzystasz ten sposób, żeby dodać efekt motion blur do swojej wizualizacji.
TUTAJ możesz znaleźć darmowy model BMW 8 (a także kilka innych ciekawych, darmowych modeli), który możesz wykorzystać do nauki tego efektu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawić, żeby rozmycie było jeszcze bardziej realistyczne, obejrzyj bonusowy film, w którym pokazuję jak do animacji samochodu dodać ruch obrotowy kół. Dostęp do bonusowej playlisty, na której znajdują się też inne nagrania uzupełniające nasze filmy, otrzymasz po dołączeniu do społeczności Render School.
22 lica o 20:00 zapraszamy na nasz darmowy webinar, na którym na podstawie jednego z naszych projektów poznasz techniki modelowania, oświetlenia i postprodukcji. Tym razem przygotujemy nocną wizualizację domu. Po webinarze otrzymasz od nas materiały szkoleniowe, które pomogą Ci stworzyć własną wizualizację. Link do zapisów: https://render-school.com/nocny-webinar