Jak zacząć tworzyć materiały. 5 podstawowych materiałów w Corona Renderer

Tworzenie materiałów jest kolejnym z etapów nauki przygotowywania wizualizacji, a dobrze przygotowane materiały ważnym elementem fotorealistycznej wizualizacji. Sam proces na początku może wydawać się skomplikowany, a ilość dostępnych parametrów przytłaczająca, ale po pewnym czasie okazuje się, że do stworzenia podstawowych materiałów wystarczy dobry balans pomiędzy podstawowymi parametrami.

Pokaże Ci jak szybko stworzyć kilka materiałów, takich jak tynk, metal, szkło czy drewno.

 

Wersja wideo tego wpisu:

Czym się zajmiemy?

Wykorzystamy model budynku, który stworzyłem przy okazji filmu o modelowaniu – Naucz się jak wymodelować budynek od zera w 3ds Max. Stworzymy kilka podstawowych materiałów takich jak tynk, drewno, szkło i metal.

Stworzenie pierwszego materiału

Model, który stworzyliśmy wcześniej, nie ma żadnego materiału, na początek stworzymy najprostszy możliwy i nadamy go na cały obiekt. Klikamy skrót M, aby otworzyć Material Editor, a następnie zmieniam tryb na Slate Material Editor (zakładka Modes -> Slate Material Editor). Na początku ten tryb może wydawać się bardziej skomplikowany, ale daje większe możliwości i umożliwia tworzenie materiałów w bardziej przejrzysty sposób.

Aby stworzyć nowy materiał, klikam prawym klawisze i wybieram Materials –> Corona –> Corona Mtl i nadaję materiał na nasz obiekt. Za pomocą zakładki Basic options mogę kontrolować wszystkie najbardziej podstawowe parametry, co umożliwia tworzenie większości materiałów.

Materiał tynku

Do stworzenia materiału tynku, używam dwóch tekstur. Pierwszą z nich podłączam najpierw do CoronaColorCorrect (prawy klawisz –> Maps –> CoronaColorCorrect) i rozjaśniam za pomocą parametru Gamma, a następnie przyłączam do Diffuse color. Drugą teksturę (Normal map) przyłączam najpierw do mapy CoronaNormal, a następnie do parametru Bump.

Materiał szkła i ram okiennych

Najpierw tworzę prosty materiał ram okiennych, który następnie podłączam do Multi/Sub-Object, co umożliwi mi nadanie dwóch różnych materiałów na ten sam obiekt.

Tworzę podstawowy materiał szkła – Diffuse 0, Reflection 1, Refraction 1 i następnie podłączam go do Multi/Sub Object.

W zakładce Volumetics and SSS ustawiam lekki niebieski kolor w Absorption color oraz zwiększam Distance na 2 cm, co spowoduje, że szkło nabierze lekko niebieskiej barwy.

Materiał ram okienny koryguję tak, aby odbijał światło (parametry Reflection, Glossiness i Fresnel IOR).

Materiał metalu

Tworzę kolejny materiał i zmieniam parametry Diffuse, Reflection oraz co najważniejsze – Fresnel IOR. Dodatkowo mogę skorygować kolor odbicia za pomocą parametru Color w Reflection.

Materiał drewna i Corona Material Library

Wraz z instalacją Corony, otrzymujemy dostęp do biblioteki materiałów, które są dobrą podstawą do tworzenia własnych, bardziej skomplikowanych. Klikam ikonę biblioteki na pasku po lewej stronie i wybieram jeden z materiałów drewna, a następnie nadaję go na deski.

Na deski nadaję UVW Map z włączoną opcją Real-World Map Size. Aby zmodyfikować materiał, pobieram go z obiektu do Material Editora.

Powtarzalność materiału likwiduję za pomocą mapy Corona UvwRandomizer, która umożliwia mi przesuwanie tekstury na każdym kolejnym obiekcie.

Na koniec dodaję również CoronaMultiMap, co pozwoli zróżnicować kolor każdej deski. Zmieniam parametr Gamma random na 0,7.

Materiał trawy

Ostatni z materiałów stworzę za pomocą darmowych tekstur z Poliigon (poliigon.com/texture/ground-forest-003).

Używam wtyczki Poliigon Material Converter, która pomaga w prosty sposób załadować tekstury do 3ds Max i stworzyć materiał – https://help.poliigon.com/en/articles/2540901-poliigon-material-converter-addon-for-3dsmax

Wtyczka tworzy na podstawie tekstur nowy materiał, który nadaję na obiekt. Mogę zmodyfikować poszczególne parametry, tak samo jak przy własnym materiale, w tym przypadku zmniejszam wartość Displacement

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci przy tworzeniu własnych materiałow.

Jeśli interesuje Cię temat tworzenia wizualizacji, to koniecznie POBIERZ nasz dokument, w którym pokazujemy nasz proces tworzenia fotorealistycznych renderów. Pobierając go, zostaniesz zapisany do naszego newslettera, w którym przy okazji każdego wpisu dostaniesz od nas dodatkowy bonus. Przy okazji tego wpisu wyślemy Ci film, pokazując jak wykorzystać CoronaUvwRandomizer do zróżnicowania tekstury betonu.

20 Maja o 20:00 zapraszamy na nasz pierwszy, darmowy webinar, na kórym na podstawie jednego z naszych projektów poznasz techniki modelowania, oświetlenia i postprodukcji. Po webinarze otrzymasz od nas materiały szkoleniowe, które pomogą Ci stworzyć własną wizualizację. Link do zapisów: https://render-school.com/webinar

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim !

Wkładamy dużo pracy i czasu na stworzenie naszych wpisów, będziemy bardzo wdzięczni za poświęcenie chwili na udostępnienie tego artykułu :)

Inne wpisy