Najszybszy sposób na model dachu w 3ds Max

Regularnie dostajemy od Was pytania, jak szybko stworzyć model dachu. Dzisiaj pokaże Ci uniwersalny sposób, który wykorzystujemy na co dzień w swoich projektach. Używamy do niego tylko darmowych narzędzi, więc z łatwością wykorzystasz go w swoich projektach.

Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli poświęcisz kilka sekund i odpowiesz na krótkie PYTANIE dotyczące naszej pracy.

Wersja wideo tego wpisu:

1. Narzędzia

Do stworzenia modelu dachu będziesz potrzebował pluginu Railclone Lite. Możesz go pobrać za darmo ze strony Itoo Software – https://www.itoosoft.com/lite/railclone. Więcej na temat działania pluginu i jego wykorzystania w pracy nad wizualizacjami znajdziesz we WPISIE na temat parametrycznego modelowania.

2. Model dachu

Jako podstawę wykorzystam model bliźniaka. Możesz użyć dowolnego modelu domu z pochyłym dachem.

Podstawą obiektu Railclone będzie prosta linia – obrys połaci dachu. Do jej stworzenia wykorzystuję rectancle i zaznaczając vertexy, dociągam do kształtu połaci.

Tworzę nowy obiekt Railclone. Przechodzę do zakładki Itoo Software, wybieram Railclone Lite i rozciągam ikonę w viewporcie. Zaznaczam obiekt Railclone, przechodzę do zakładki Modify i z zakładki Style wybieram Style editior (ikona ołówka). Jako podstawę wykorzystamy generator Array, dodatkowo użyjemy obieków Spline i Segment.

Zaznaczam Array i w zakładce General zaznaczam opcję Extend X/Size to Area oraz Auto Align – to spline.

Do obiektu Spline wczytuję stworzony na początku obrys dachu, a do segmentu prosty model dachówki (box). W segmencie zaznaczam opcję Alignment  – Z – Pivot.

Przechodzę do zakładki Transform w segmencie i Rotation w osi Y na odpowiednią wartość, np -5.

Aby dachówki nachodziły na siebie tak jak w prawdziwym dachu, w zakładce General zmieniam Padding/Top na -6 cm.

Chcemy osiągnać efekt przesunięcia dachówek w każdym z rzędów. W tym celu kopiuję segment i ładuje do niego przygotowany model połowy dachówki.

Podłączam nowy segment do Start oraz End.

Zależy nam na tym, żeby w każdym kolejnym rzędzie, raz pojawiała się pełna oraz połowa dachówki. Używam operatora Sequence i zmieniam Increment na oś Y.

Do sequence podłączam segment dachówki oraz segment połowy dachówki i dzięki temu uzyskujemy realistyczny efekt.

Aby dodać dachówki na pozostałych połaciach dachu, wystarczy skopiować obrys dachu.

3. Model gąsiora

Ostatnia potrzebna rzecz, to wykończenie kalenicy dachu. Wykorzystuję prosty model gąsiora i ponownie używam Railclone. Wykorzystuję Generator Linear i podłączam do niego przygotowany segment oraz linię kalenicy.

Za pomocą parametru Z offset mogę dopasować położenie obiektu względem dachu.

4. Zmiana modelu dachówki

Do stworzonego obiektu Railclone mogę podłączyć dowolny model dachówki. Konieczne będą drobne modyfikacje parametrów, ale całość nie zajmie dużo czasu. Wykorzystam model dachówki pobrany bezpośrednio ze strony producenta – https://roben.pl/strefa-profesjonalisty/dla-architektow/do-pobrania/modele-3d

Wczytuję model pełnej dachówki do segmentu i podłączam do Default. Zmieniam wartość Padding tak, żeby dachówka była odpowiednio dopasowana.

Ten typ dachówki posiada dwa rodzaje skrajnych dachówek, lewą i prawą. Do osobnych segmentów wczytuję każdą z nich i podłączam do Start oraz End. Na koniec mogę dopasować całość dachówek do połaci dachu za pomocą parametru Z Offset (Array -> General).

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten sposób tworzenia dachówek sprawi, że model prostego dachu nie będzie już dla Ciebie wyzwaniem, w wykorzystanie pluginu Railclone przyspieszy twoją codzienną pracę nad wizualizacjami.

Aby poznać nasz proces tworzenia wizualizacji, koniecznie pobierz darmowy ebook – 5 kroków do fotorealistycznej wizualizacji

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim !

Wkładamy dużo pracy i czasu na stworzenie naszych wpisów, będziemy bardzo wdzięczni za poświęcenie chwili na udostępnienie tego artykułu :)

Inne wpisy