Podczas studiów architektonicznych do pracy nad swoimi projektami wykorzystywałem program Archicad. Pracując nad projektem w tym programie, równolegle ze standardowymi rysunkami rzutów i elewacji wykonujemy także model naszego budynku. Kiedy zaczynałem naukę 3ds Maxa, naturalnym wyjściem było dla mnie tworzenie modelu w Archicadzie, a następnie jego eksport do 3ds Maxa i dalsza praca nad materiałami i oświetleniem. Takie rozwiązanie miało swoje wady, eksportowany model posiadał wiele błędów, ale ze względu na to, że w Archicadzie pracowało mi się bardzo wygodnie, na początku wydawało mi się, że jest to najlepsze wyjście.
Oczywiście nie miałem racji. Kiedy opanowałem podstawy modelowania w 3ds Max, okazało się, że czas poświęcony na poprawianie gotowego modelu zdecydowanie przewyższa ten potrzebny na wykonanie go od zera. Dodatkowo mamy pewność, że wykonany przez nas model nie sprawi nam żadnych problemów podczas dalszej pracy nad materiałami czy oświetleniem.
Do stworzenia modelu budynku w 3ds Max od zera wystarczy nam tylko kilka podstawowych modyfikatorów i narzędzi. Pomocny będzie na pewno podkład dwg naszego projektu lub gotowy model z programu Archicad, Revit czy Sketchup – możemy go wykorzystać w podobny sposób jak podkład dwg, jako podstawę do nowego modelu.
Wersja wideo tego wpisu:
Czym się zajmiemy?
Model budynku stworzymy od zera, na podstawie podkładu dwg. Będziemy pracować na scenie, którą Alek wykorzystał w swoim ostatnim wpisie do stworzenia różnych nastrojów oświetleniowych przy pomocy Corona Sun & Sky. Cały wpis znajdziesz TUTAJ. Kliknij tutaj jeśli chcesz pobrać podkład dwg budynku, na którym pracujemy.
Przygotowanie podkładu
Importuję podkład dwg do sceny i ustawiam w środku układu. Tworzenie nowej sceny warto zawsze zaczynać właśnie od środka układu współrzędnych.
Dzielę podkład na poszczególne elewacje, używając funkcji Detach. Następnie obracam i ustawiam na rzucie z włączoną opcją Snap. Dzięki temu mamy przygotowany podkład do dalszego modelowania i mniej więcej widzimy już, jak będzie wyglądał budynek.
Modelowanie ścian
Izoluję frontową elewację i przechodzę do widoku od przodu. Z włączoną opcją Snap tworzę nowy Plane, a następnie dodaję nowe tworzące przy pomocy funkcji Connect.
Dopasowuję tworzące do rysunku elewacji i usuwam płaszczyzny w miejscu okien.
W taki sam sposób tworzę pozostałe elewacje.
Gotowe elewacje dodaję do siebie przy użyciu funkcji Attach. Warto pamiętać o połączeniu narożników przy użyciu funkcji Weld.
Na ściany nakładam modyfikator Shell (grubość 40cm) i zaznaczam opcję Straighten Corners.
Tworzę materiał Multi/Sub-Object i dodaję do niego materiał tynku oraz ścian wewnętrznych. Dzięki użyciu funkcji Override Mat ID mogę w łatwy sposób dzielić gotowe ściany na różne materiały.
Tworzenie okien
Tworzę nowy Plane i przy użyciu Inset ustalam szerokość ramy okiennej.
Oddzielam od siebie płaszczyznę szyby i ramy i każdemu elementowi nadaję różną grubość – szyba 2 cm, rama np. 6 cm. Na koniec konwertuję do Editable Poly i dodaję do siebie oba elementy.
Kopiuję okno w pozostałe miejsca i przeciągając punkty, dopasowuje do rozmiarów innych otworów.
Tworzenie wnęki
Używając Connect, dodaję do ściany nowe tworzące w miejscu wnęki.
Zaznaczam płaszczyzny i wyciągam do środka przy użyciu Extrude.
Stropy
Stropy tworzę przy pomocy prostej płaszczyzny, na którą dodaję Shell i kopiuję na pozostałe kondygnacje.
Dodatkowe elementy
Do okien dodaję parapety – tworzę prosty obiekt i nadaję mu grubość i przy użyciu Shell.
Do szczytu ścian dodaję obróbkę blacharską przy użyciu linii. W zakładce Rendering zaznaczam opcję Enable in Renderer i Viewport i zmieniam przekrój na Rectancular.
Schody tworzę przy pomocy prostego obiektu, dodaję tworzące za pomocą Connect i wyciągam stopnie, używając Extrude.
Na koniec wygładzam narożniki ścian, nakładając modyfikator Chamfer. Aby uniknąć zniekształceń, zaznaczam opcję Smooth Chamfers Only.
Drewnianą ścianę tworzę przy pomocy FloorGenerator – więcej na temat tego modyfikatora znajdziesz TUTAJ
Podsumowanie
Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci przy tworzeniu modeli do Twoich wizualizacji.
Jeśli interesuje Cię temat tworzenia wizualizacji, to koniecznie POBIERZ nasz dokument, w którym pokazujemy nasz proces tworzenia fotorealistycznych renderów. Pobierając go, zostaniesz zapisany do naszego newslettera, w którym przy okazji każdego wpisu dostaniesz od nas dodatkowy bonus. Przy okazji tego wpisu wyślemy Ci film, pokazując jak w inny sposób, bez użycia modyfikatora Chamfer, wygładzić krawędzie ścian.