Szybki sposób na fotorealistyczne materiały z Corona AO (Corona Renderer)

Podczas pracy nad wizualizacją architektoniczną, najczęściej zależy nam na jak najwierniejszym oddaniu rzeczywistości i uzyskaniu fotorealistycznego efektu. Przy tworzeniu różnych modeli, kluczowe jest dodanie do nich odrobiny niedoskonałości, która widoczna jest w rzeczywistości. Świetny i szybki sposób na zwiększenie realizmu każdego materiały to wykorzystanie mapy Corona AO. W tym wpisie pokażę Ci jej ogólną zasadę działania, a także konkretny sposób na jej zastosowanie.

Wersja wideo tego wpisu:

1. Działanie Corona AO

Aby stworzyć mapę Corona AO, klikam prawym przyciskiem i wybieram Maps/Corona/CoronaAO.

Stworzoną mapę podłączam do Base Color. Mapa Corona AO powoduje, że w okolicach krawędzi modelu pojawia się inny kolor materiału. Kolor bazowy to Unoccluded color, a kolor przy krawędzi to Occluded color. Intensywność i odległość od krawędzi, na której pojawia się occluded color, kontroluję za pomocą parametrów Max distance oraz Color spread.

Kolor mogę dowolnie modyfikować, a także, zamiast nich podłączać dowolne tekstury. Po zwiększeniu parametru Max distance, efekt jest zdecydowanie bardziej widoczny.

Aby uzyskać bardziej realistyczny efekt, do parametru AO distance mogę podłączyć dowolną teksturę. Pamiętaj o nałożeniu modyfikatora UVW map na model.

Aby efekt realistycznych zabrudzeń był bardziej widoczny, podłączam teksturę do CoronaColorCorrect i zwiększam kontrast za pomocą Curve Editora. Zależy nam na dużej różnicy między ciemnymi jasnymi elementami teksutry.

Dzięki zastosowaniu tekstury, mamy pełną dowolność w dopasowaniu efektu do naszych wymagań.

2. Zastosowanie Corona AO – materiał tynku i okien

Corona AO możemy w praktyce wykorzystać do dodania realizmu do naszych modeli, np. budynków. Modyfikuję materiał tynku kamienicy, dodaję CoronaColorCorrect i ściemniam tynk o wartość 0,1. Ciemniejszy tynk podłączam do Corona AO jako Occluded color.

Podobnie jak poprzednio używam dodatkowej mapy w Corona Distance, a następnie modyfikuję parametry Max distance i Color spread, aby uzyskać odpowiedni efekt. Najczęściej będzie nam zależało tylko na delikatnych zabrudzeniach podkreślających krawędzie, w przypadku starych budynków możesz zwiększyć natężenie efektu.

Analogicznie mogę wykorzystać AO do podkreślenia stolarki okien.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten szybki i prosty sposób sprawi, że twoje wizualizacje jeszcze zyskają na realizmie. Jeśli masz jakieś inne pytania na temat tworzenia  wizualizacji albo chciałbyś zobaczyć u nas wpis na interesujący Cię temat, koniecznie napisz do nas na instagramie lub na kontakt@render-school.com.

Aby poznać nasz proces tworzenia wizualizacji, koniecznie pobierz darmowy ebook – 5 kroków do fotorealistycznej wizualizacji

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim !

Wkładamy dużo pracy i czasu na stworzenie naszych wpisów, będziemy bardzo wdzięczni za poświęcenie chwili na udostępnienie tego artykułu :)

Inne wpisy