Zachód słońca to jeden z najczęściej fotografowanych motywów. Jest też często utożsamiany z kiczem. W ujęciu, którym się zajmiemy, słońce będzie tylko tłem kompozycji, ze względu na zbyt małe natężenie nie będzie bezpośrednio oświetlało naszej sceny. Charakterystyczny nastrój uzyskamy dzięki zastosowaniu materiału CoronaVolume, który będzie pochłaniał i rozpraszał światło słoneczne.
Wersja wideo tego wpisu:
Co zrobimy?
Zbudujemy scenę z gotowych modeli budynków, a następnie oświetlimy ją źródłem światła CoronaSun i CoronaSky a charakterystyczną mgłę i rozproszone światło uzyskamy, stosują materiał CoronaVolume.
Na zdjęciu powyżej widać jak prezentuje się nasz obrazek po procesie renderingu. Te samo ujęcie po obróbce w programie Photoshop możesz zobaczyć na końcu, w podsumowaniu tego opracowania.
Modele 3D, ujęcie i ustawienia kamery, Forest Pack.
Naszą scenę zbudowaliśmy z gotowych modeli 3D. Skorzystaliśmy z budynków z paczki Evermotion Archmodels vol. 203, drzew z Archmodels for Corona vol. 1, dodaliśmy kilka modeli samochodów z VizPeople Traffic vol.2.
Same budynki umieściliśmy w scenie ręcznie, ustawiając je odpowiednio do ujęcia kamery, tak, żeby stworzyły odpowiednią kompozycję. Natomiast do rozproszenia trzech modeli drzew po powierzchni naszego terenu użyliśmy pluginu Forest Pack. Skorzystaliśmy z funkcji paint, która pozwoliła nam w sposób swobodny, za pomocą pędzla, wstawić w naszej scenie całe grupy drzew. Musimy tylko pamiętać, że używając pędzla na warstwie New paint, należy wyłączyć warstwę Surface Area.
Nasze ustawienia pluginu Forest Pack.
Tak wygląda ustawienie naszej kamery. W tym opracowaniu ważne jest, aby zaznaczona była opcja Use Global Exposure.
Tak prezentuje się ujęcie z naszej kamery.
Oświetlenie sceny.
Naszą scenę oświetliliśmy światłami CoronaSun i CoronaSky. Nasze słońce umieściliśmy nisko nad linią horyzontu. W ustawieniach zwiększyliśmy rozmiar naszego źródła światła do 8 i zaznaczyliśmy opcję Textured, dzięki której nasza tarcza słoneczna będzie wyglądać bardziej realistycznie.
Ustawienia źródła światła CoronaSun.
Widok naszej sceny w podglądzie BEAUTY, a także ustawienia TONE MAPPING i BLOOM AND GLARE.
Podgląd Interactive LightMix.
Światło wolumetryczne.
Tworząc nasz obrazek, zastosowaliśmy materiał CoronaVolume, który pozwolił nam rozproszyć światło zachodzącego słońca. Efekt wolumetryczny, podobnie jak w świecie rzeczywistym nie jest właściwością naszego źródła światła, czyli CoronaSun a materiału, przez który to światło przechodzi. Materiał, CoronaVolumeMtl, nazwaliśmy fog i żeby nasz efekt wypełnił całą scenę, umieściliśmy go w slocie Global volume material.
Ustawienia CoronaVolumeMtl.
Poniżej znadziesz krótki opis podstawowych funkcji Corona Volumetric Material:
Absorption (pochłanianie) – określa gęstość materiału i jest kontrolowany przez dwa parametry:
- color (barwa), tutaj ustalamy jaką, barwę ma przyjąć światło podczas przejścia przez nasz materiał.
- distance (odleglość), przy niskiej wartości światło będzie bardzo szybko pochłaniane, przez co materiał będzie ciemniejszy i będzie miał silniejsze zabarwienie (color), przy wyższej wartości światło będzie wędrować dalej przez materiał i dzięki temu nasz efekt nie będzie wykazywał tak dużego zabarwienia i przyciemnienia światła.
Scattering (rozpraszanie) – wpływa na zabarwienie światła odbitego w kierunku kamery i jest kontrolowane przez trzy parametry:
- color ( kolor rozpraszający), jest to kolor światła rozproszonego po przejściu przez nasz materiał.
- directionality (kierunkowość), określa kierunek, w którym światło jest rozpraszane, przy wartości 0 światło jest równomiernie rozpraszane we wszystkich kierunkach, wartości dodatnie oznaczają, że światło jest rozpraszane do przodu, po tej samej ścieżce, którą już podróżowało, a wartości ujemne oznaczają, że światło jest rozpraszane do tyłu, z powrotem wzdłuż ścieżki, którą przebyło.
- single bounce only ( tylko jedno odbicie), włączając tę funkcję, nasze światło zostanie rozproszone tylko raz, przejdzie przez nasz materiał bez dalszego rozpraszania, uzyskany efekt może być ciemniejszy, ale za to zapewnimy sobie szybsze renderowanie.
Podglądy naszej sceny bez i z dodanym efektem wolumetrycznym.
Render Elements.
Warstwa CoronaSun001 została dodana automatycznie podczas aktywowania funkcji LightMix. Pozostałe warstwy zostały dodane przez nas w zakładce Render Elements. Są one pomocne podczas naszej pracy zarówno w programie 3ds Max, jak i później w programie Photoshop.
Postprodukcja w programie Photoshop.
Zapisując nasze obrazki po finalnym renderingu, musimy pamiętać o wszystkich interesujących nas warstwach. Będziemy je wykorzystywać podczas obróbki w Photoshopie. To, w jaki sposób to zrobiliśmy, pokażemy w naszym kolejnym wpisie.
Tak wygląda nasz obrazek podczas obróbki w programie Photoshop.
Finalny obrazek sceny miejskiej oświetlonej zachodzącym słońcem.
Podsumowanie.
Do stworzenia naszego obrazka wykorzystaliśmy gotowe modele, a także płatny plugin Forest Pack. Do rozmieszczenia drzew możemy użyć także narzędzia dostarczonego przez Corona Renderer, CScatter. Mam nadzieję, że ten krótki wpis pokazał, jak niewiele trzeba, żeby szybko i efektownie oświetlić naszą scenę zachodzącym słońcem. I, że warto stosować w naszych wizualizacjach efekt wolumetryczny.
Jeśli interesuje Cię temat tworzenia wizualizacji, to koniecznie pobierz dokument, w którym pokazujemy nasz proces tworzenia fotorealistycznych wizualizacji. Pobierając go, zostaniesz zapisany do naszego newslettera, w którym przy okazji każdego wpisu dostaniesz od nas dodatkowy bonus. Przy okazji tego wpisu wyślemy Ci film pokazujący obróbkę naszej wizualizacji w Photoshopie.