Co sprawia, że wizualizacje są fotorealistyczne? To przede wszystkim dokładnie i starannie wykonany model 3D, a także odpowiednio dobrane materiały, z wysokiej jakości teksturami i odpowiednio nadanymi parametrami rozproszenia światła, odbicia, refleksów i innych ustawień, które w konsekwencji nadadzą naszej scenie realistyczny wygląd. No i przynajmniej minimalna ilość światła. To są rzeczy niezbędne, żeby nasz obrazek, który zrobiliśmy, był zbliżony w odbiorze do realnej fotografii. Musimy starać się przedstawiać rzeczywistość z jak największą precyzją. Oczywiście dużo zależy od naszej inwencji i doświadczenia.
A co sprawia, że fotorealistyczna wizualizacja jest dobra, ciekawa, wyróżnia się na tle setek innych obrazków, które możemy znaleźć w sieci? Co decyduje o tym, że nasza praca ma to „coś”?
To odpowiednio dobrane światło i nastrój.
To, w jaki sposób oświetlimy scenę, sprawia, że nawet przeciętny temat można pokazać ciekawie. Trzeba mieć na to dobry pomysł, trochę wiedzy o tym, jak zachowuje się światło. Bardzo pomocna jest własna obserwacja światła w świecie rzeczywistym, a także wiedza z zakresu oświetlenia obiektów w studiu fotograficznym. No i nie ukrywajmy, często w naszej pracy termin goni termin, na początku naszej drogi pewna doza szczęścia w odpowiednim wyborze nastroju do naszego tematu też się przyda. Z czasem mamy już doświadczenie.
Dzisiaj pokażę, jak w szybki sposób możemy oświetlić każdą scenę, korzystając z możliwości programu renderującego Corona Renderer i świateł, jakimi dysponuje to potężne narzędzie.
Będę korzystać ze źródeł światła Corona Sun i Corona Sky, dodatkowo doświetlę fragment sceny światłem Corona Light.
To jak dodawać różne źródła światła do naszej sceny jest proste, cała sztuka polega na odpowiednim balansowaniu nimi względem siebie. Tutaj z pomocą przychodzi nam jedno z moich ulubionych narzędzi w Coronie, a mianowicie Light Mix. Zobaczysz, jak ja używam tej funkcji, uzyskując 4 różne nastroje oświetleniowe naszego projektu. Jak to mówią, dla każdego coś miłego.
Wersja wideo tego wpisu:
Co zrobimy?
Na podstawie projektu, który wykonaliśmy jakiś czas temu dla jednego z naszych klientów, zrobimy 4 obrazki. Pierwszy oświetlony mocnym, dziennym światłem słonecznym, następnie wizualizację z rozproszonym światłem i pochmurnym niebem, trzeci obrazek w klimacie zachodzącego słońca, na koniec ujęcie wieczorne.
Na zdjęciu powyżej widać jak nasz projekt prezentuje się w czterech różnych klimatach oświetleniowych. Te same ujęcia po delikatnej obróbce w programie Photoshop możesz zobaczyć na końcu, w podsumowaniu tego opracowania.
Scena, ujęcie i ustawienia kamery
Tak wygląda nasza scena 3D – jest model z nadanymi materiałami, mamy zrobione otoczenie i ustawioną kamerę. Część roślinności, drzewa i krzaki najbliżej naszego budynku została umieszczona ręcznie. Reszta drzew stanowiących las wokół domu została rozprowadzona automatycznie, za pomocą pluginu Forest Pack. Także Corona Renderer dysponuje swoim własnym scatterem, który w tym przypadku można byłoby użyć z podobnym skutkiem.
Tak wygląda ustawienie naszej kamery. W tym opracowaniu ważne jest, aby zaznaczona była opcja Use Global Exposure.
Tak wygląda ujęcie z naszej kamery.
Oświetlenie sceny, dodanie świateł
W panelu narzędziowym Corony wybieramy drugą ikonę, Add CoronaSun i umieszczamy w scenie nasze pierwsze światło odpowiadające za oświetlenie słoneczne. W panelu bocznym interfejsu 3ds Max, w drugiej zakładce Modify, zaznaczamy pole Add CoronaSky environment i od tego momentu w scenie mamy dwa źródła oświetlenia -zarówno słońce, jak i świecenie samego nieba. Na potrzeby tego opracowania wyłączyliśmy opcję widoczności naszego słońca w odbiciach.
Teraz doświetlimy pomieszczenia widoczne przez przeszklenie na parterze -dobudówkę i kuchnię z jadalnią w głębi domu. Wstawimy nowe światło, wybieramy z panelu narzędziowego Corony pierwszą ikonę –Add CoronaLight. Umieszczamy źródło nad sofą. Domyślnie światło ma postać sfery, my zmienimy typ światła na dysk.
Nie chcemy, żeby to światło było widoczne na obrazku jako źródło, w odbiciach i refrakcji, w naszym przypadku interesuje nas tylko sam efekt oświetlenia. Dlatego też oznaczamy widoczność w panelu bocznym. Kopiujemy to światło z zaznaczoną opcją Instance i przesuwamy w głąb naszego budynku. W ten sposób mamy doświetlony cały parter.
Tak samo doświetlamy piętro naszego projektu, umieszczając dwa nowe źródła światła Corona Light, które łączymy ze sobą, zaznaczając ponownie opcję Instance podczas kopiowania.
Na koniec wybieramy ostatnią ikonę na pasku narzędziowym Corony –Corona Interactive Light Mix Setup i dodamy wszystkie wstawione w scenie światła do funkcji Light Mix.
Słoneczny dzień
Przygotujemy pierwszy klimat oświetleniowy -scenę dzienną z mocnym światłem słonecznym. Ustawiamy źródło Corona Sun tak, żeby świeciło pod kątem ok. 45 stopni z prawej strony naszej kamery.
Tak wygląda Corona Virtual Frame Buffer. Pierwsza zakładka w bocznym panelu okna renderującego Corony –Post, jest edytorem graficznym, w który możemy korygować na bieżąco nasz obrazek, także w trakcie finalnego procesu renderingu. Domyślne ustawienia świateł Corona Sun i mapy oświetleniowej Corona Sky o wartości 1,0 odpowiednie są przy pracy we wnętrzach. W naszym przypadku, wizualizując budynek na zewnątrz, musimy skorygować naświetlenie naszej sceny parametrem Exposure. Ponieważ w naszej kamerze zaznaczyliśmy wcześniej pozycję Use Global Exposure, jest to teraz możliwe przy użyciu edytora w Corona VFB. Ustawiamy wartość naświetlenia na -4. Dodatkowo w zakładce Post możemy za pomocą pozycji Highlight Compress i Filmic Highlights kontrolować efekt przepalenia w najjaśniejszych obszarach naszego obrazu. W zakładce Light Mix widzimy wszystkie nasze światła, możemy tutaj kontrolować ich moc, a także nadać dowolną barwę.
Pochmurny dzień
Przechodzimy do klimatu pochmurnego nieba. Oczywiście mapa oświetleniowa Corona Sky jest z założenia niebem bezchmurnym, ale nas bardziej interesuje efekt rozproszonego światła słonecznego. Często słońce schowane za cienką warstwą chmur także oświetla i ten efekt nas interesuje. Chmury na niebie możemy zawsze dodać w programie graficznym, np. Photoshop. Jak to osiągnąć? Możemy zwiększyć rozmiar naszego źródła światła słonecznego Corona Sun do maksymalnego rozmiaru 64,0. Zauważymy, że cienie w scenie uległy radykalnemu zmiękczeniu charakterystycznemu dla oświetlenia rozproszonego.
Teraz tylko pozostaje korekcja w zakładce Post, przede wszystkim zmniejszamy nasycenie kolorów, możemy także dodać efekt winietowania. Balansujemy światłami w Light Mix, możemy uzyskać ciekawe efekty oświetleniowe.
Zachód słońca
W tym klimacie oświetleniowym umieszczamy słońce Corona Sun nisko nad linią lasu, za kamerą. Chcemy oświetlić naszą elewację ciepłym, zachodzącym słońcem i tak, żeby drzewa rzucały cień zarówno na budynek, jak i trawę na pierwszym planie.
Tutaj przede wszystkim korzystamy z funkcji Light Mix, dodając ciepłą barwę naszym światłom. Możemy także ściemnić delikatnie nasze niebo, nadając odpowiedni kolor.
Wieczór / Noc
W przypadku oświetlenia wieczornego, a w zasadzie nocnego, ważne będą przede wszystkim nasze światła Corona Light w budynku. Słońce Corona Sun umieszczamy mocno poniżej linii horyzontu.
Źródło światła Corona Sun teraz nie ma już bezpośredniego wpływu na naszą scenę. Ma ono jednak cały czas przełożenie na to, jak zachowuje się nasza mapa nieba Corona Sky, nawet kiedy jest już nieaktywne jako światło na naszej liście Light Mix. Przy scenie ze skąpym oświetlenie zewnętrznym podwyższamy parametr Exposure w korektorze, możemy wrócić do domyślnej wartości 0,0. Kontrolujemy jeszcze moc i barwę naszych świateł w funkcji Light Mix.
Podsumowanie
Corona Renderer dostarcza nam narzędzi, które pozwalają w szybki i intuicyjny sposób oświetlać nasze projekty. Jak widzisz, korzystając z oświetlenia Corona Sun i Corona Sky można łatwo osiągnąć różne nastroje oświetleniowe.
Poniżej możesz zobaczyć, jak obrazki prezentują się finalnie po drobnej korekcie w programie Photoshop.
Jeśli interesuje Cię temat tworzenia wizualizacji, to koniecznie pobierz dokument, w którym pokazujemy nasz proces tworzenia fotorealistycznych wizualizacji. Pobierając go, zostaniesz zapisany do naszego newslettera, w którym przy okazji każdego wpisu dostaniesz od nas dodatkowy bonus. Przy okazji tego wpisu wyślemy Ci film pokazujący jak zarządzać kilkoma źródłami światła Corona Sun w jednej scenie.